"Jak być patriotą" - XXIII Toruńskie Spotkania Colloquia Torunensia

Dodano 23. listopada 2017 r.

Otwarta część tegorocznych Spotkań rozpoczęła się w sobotę 18 listopada o godz. 10.30 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego.

W debacie głos zabrali: prof. Jacek Bartyzel (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) - filozof polityki, prof. Jacek Hołówka (Uniwersytet Warszawski) – filozof, dr Arkadiusz Kierys – nauczyciel historii w Liceum Akademickim UMK, dr Violetta Kopińska (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) – pedagog oraz etyk ks. prof. Andrzej Szostek (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II). Debatę poprowadził prof. Ryszard Wiśniewski.

Colloquia Torunensia nawiązują do pierwszego w historii ekumenicznego spotkania chrześcijan – Colloquium Charitativum („przyjaznej rozmowy”), które odbyło się w 1645 r. w Toruniu. W środowisku toruńskim przed 20 laty nawiązano do tamtego wydarzenia i od tej pory odbywają się Colloquia Torunensia poświęcone promowaniu idei dialogu.

Organizatorami cyklu są: Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Prezydent Miasta Torunia, Biskup Toruński oraz Prezes Towarzystwa Naukowego w Toruniu. (inf.DPiI)